RPH



RANCANGAN PENGAJARAN PRASEKOLAH



MASA                          : 10.20 – 11.20 pagi (60 minit)
MODUL TEMA               : HAIWAN
TUNJANG UTAMA          : LITERASI SAINS DAN TEKNOLOGI.
Fokus                         : ST 3.0  Menyiasat Alam Hidupan.
Standard Kandungan     : ST 3.4 Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, 
                                             cara pergerakan, jenis makanan, kitaran 
                                             hidup haiwan yang biasa dijumpai.

Standard Pembelajaran : ST 3.4.1 Menamakan haiwan yang biasa dijumpai   
                                               (dalam kehidupan sebenar, buku/tv)
                                   ST 3.4.2 Mengecam bunyi haiwan yang biasa 
                                               dijumpai.
                                   ST 3.4.3 Memerhati dan meniru pergerakan haiwan 
                                              (contoh pergerakan; terbang, melompat)

Kesepaduan                : KT 2.1.13 Menyanyi sambil bergerak
                                   KT 1.1.5  Mewarna dalam ruang tertentu.
                                   BM 1.1.5 Mengecam pelbagai bunyi di persekitaran 
                                                murid.

Objektif                     : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat :
  
                       1.  Meniru dan membunyikan bunyi haiwan yang  
                            ditunjukkan oleh guru serta melakukan pergerakan 
                            haiwan tersebut.
                       2. 18/25 orang kanak-kanak dapat menamakan haiwan  
                           dengan tepat.
                       3.  22/25 orang kanak-kanak dapat mewarna gambar  
                           haiwan yang diberikan dengan warna yang sesuai.

Bahan                       : Video, Kad huruf. Kad gambar, kertas edaran




LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN.



SET INDUKSI
( 5 Minit )

1.Guru memperdengarkan pelbagai bunyi haiwan seperti kucing, katak, burung dan sebagainya.
2.Kanak-kanak menceritakan pengalaman dan pengetahuan mereka berkaitan haiwan.


Bahan : Video




LANGKAH 1
(15 minit)

1. Guru memperlihatkan gambar - gambar haiwan dan memperdengarkan  
    semula bunyi haiwan tersebut.
2. Kanak-kanak menamakan haiwan tersebut dengan bimbingan guru.
3. Guru memperlihatkan semula gambar haiwan dan kanak-kanak 
    menghasilkan bunyi haiwan tersebut.
4. Guru memperkenalkan huruf pertama haiwan tersebut. 
    Contohnya K-kucing/kuda, i-itik/ikan.
    ( langkah diulang sehingga semua kanak-kanak terlibat ) 

Bahan :Video, Kad gambar haiwan, Kad huruf


LANGKAH 2
(15 minit)

1. Guru menyebut huruf dan kanak-kanak menyebut nama haiwan yang  
    mempunyai huruf permulaan seperti yang disebut oleh guru.
2. Guru memperlihatkan gerakan haiwan-haiwan tersebut.
3. Kanak-kanak meniru pergerakan haiwan yang ditunjukkan.
4. Secaraberkumpulan, kanak-kanak melakukan pergerakan haiwan 
    berpandukan bunyi haiwan yang diperdengarkan oleh guru.

Bahan : Kad huruf, VCD



LANGKAH 3 
( 10 minit)

1. Guru memainkan lagu “kami bunyi”
2. Guru membimbing kanak-kanak menyanyi lagu tersebut.
3. Guru dan kanak-kanak menyanyi bersama-sama sambil melakukan pergerakan haiwan.

Bahan : VCD/video



LANGKAH 4 
( 10 minit)

1. Guru menunjukkan pelbagai gambar haiwan dan kanak-kanak menamakan 
    haiwan yang ditunjukkan.
2. Guru mempamerkan pelbagai gambar haiwan dan menerangkan tentang 
    warna haiwan tersebut.
3.  Kanak-kanak mewarnakan gambar haiwan dengan warna yang tepat 
    berdasarkan gambar yang ditunjukkan.

Bahan : Kadgambar, kertas edaran, warna


PENUTUP
( 5 minit )

1. Guru bersoaljawab tentang isi pelajaran yang telah dipelajari.
2. Guru mempamerkan hasil kerja kanak-kanak yang cantik dan kemas.




                                                                                       
                                                                                               


Tiada ulasan:

Catat Ulasan